مراحل نوشتن پایان نامه

در ابتدا گام های نگارش پایان نامه را به ترتیب بیان می­کنیم:

گام ۱: تثبیت موضوع پروپزال و مقاله بیس پایان نامه

گام ۲: نوشتن پروپزال

گام ۳: آپلود پروپزال در پژوهشیار و ثبت سیستمی و گرفتن ایرانداک موضوع (درصورت مشابهت بیش از ۲۰درصد بایستی نسبت به تغییر آن اقدام کنید.)

گام ۴: بعد از ثبت پروپزال سامانه یک کد و تاریخ دفاع نهایی که اصولاً در پایان نامه ارشد ۶ماه و در دکترا یک سال بعد ازآن می­باشد.

گام ۵: نوشتن فصل ۱و۲و۳ پایان­ نامه

گام ۶: شبیه سازی متد پیشنهادی (فصل ۳ پایان ­نامه) و ارائه فصل ۴و۵ رساله

اولین گام نوشتن پایان نامه ارشد یا دکترا:

۱-بعد از تأیید موضوع و مقاله یا مقالات بیس توسط استاد راهنما حالا شروع به نوشتن پروپزال می­کنید. قالب و فرمت پروپزال در هر دانشگاهی قاعدتاً با یکدیگر متفاوت هستند. بعضی از اساتید هم به ­صورت سلیقه ­ای مطالبی را در آن میگنجانند. اما شالوده­ اصلی پروپزال شامل مطالب زیر می­باشد:

 • موضوع تحقیق ( همان عنوان رساله):
 • موضوع پایان نامه را با ثبت در ایرانداک و سرچ در مقالات ژورنالهای معتبر از عدم تکراری بودنش اطمینان حاصل کنید.
 • موضوع مطابق سلیقه شما و استاد راهنما و در تخصص ایشان باشد.
 • موضوع مرتبط با رشته و گرایش تحصیلی شما باشد، مثلاً اگر کامپیوتر مهندسی نرم افزار هستید نمی­توانید موضوع مربوط به رشته برق را بردارید.
 • موضوع را به گونه ای انتخاب کنید که امکان استخراج مقاله از آن باشد.

 

 • بیان مسأله : چالش اصلی مقاله بیس را می­گویید و نسبت به آن راهکار خودتان برای حل آن چالش را پیشنهاد می­دهید که می­شود نوآوری تحقیق شما و به صورت خلاصه پارامترهای مورد مقایسه را توضیح می­دهید حتی می­توانید در قالب یک جدول آن­ها را بیاورید.

 

 • پرسش اصلی تحقیق: اصولاً پرسش تحقیق ۱ جمله یا ۲ جمله سوالی است. اصولاً یک جمله سوالی است که با چگونه شروع می­شود (مثال: چگونه می­توان با بهره ­گیری از الگوریتم کلونی مورچگان بهترین مسیریابی با کمترین تأخیر را در بستر اینترنت اشیاء تخمین زد؟ )
 • فرضیه ­های تحقیق: در فرضیه ­ها دقت کنید که شما متغیرهای مستقل و وابسته را باید بگنجاید مثلاً اگر شما می­خواهید تأخیر، مدت زمان پاسخ و کاهش انرژی را در کارتان مورد بررسی قرار دهید بایستی آن رانشان دهید. چندین مدل نحوه نوشتن که در پایان نامه های ارشد نیز استفاده می شود را در زیر آوردیم: 
  • اگر ……. آنگاه …….
  • با بهره­گیری یا استفاده از متد فلان….. می­توان مدت زمان پاسخ را کاهش داد.
  • این رویکرد پیشنهادی می­تواند منجر به …..
  • درنظر گرفتن پهنای باند در متد پیشنهادی باعث افزایش …..

 

 • اهداف تحقیق: هدف از انجام پروژه و تحقیق خود را که اصولاٌ ۲ یا ۳ هدف است مطرح می­کنید.

 

 • نوآوری تحقیق: فرق این گام با گام بیان مسأله در این است که در آنجا به صورت مبسوط چالش­های مطرح در راستای موضوع تحقیق خود را مطرح می­کنید سپس میگویید برای رفع آن چالش ­ها چه راهکاری ارائه می­دهید. در این قسمت شما باید تفاوت کار خود با مقاله یا مقالات بیس را بولد کنید و گونه­ای بگویید که دائر این اطمینان را پیدا کند که این کار تا بحال توسط شخص دیگری انجام نشده است.

 

 • مروری بر پیشینه تحقیق یا سوابق تحقیق: مقالاتی که در زمینه موضوع کاری خود مطالعه کردید را بایستی این قسمت توضیح دهید. هر مقاله در یک پاراگراف روشی که کار کرده چالشی که رفع کرده و مزایا و معایب آن­ها را به وضوح بیان می­کنید.

 

 • نکته: مقالات بایستی کارهای سال­های اخیر باشد و همچنین از ژورنال­های معتبر (IEEE, elsevier, willy, springer,…)  باشد.

 

 • در نهایت در یک جدول برای اینکه اساتید بهتر متوجه کار شما شوند پارامترهایی که مقالات مورد بررسی قرار دارند را تیک بزنید و پارامترهایی را که شما قرار است بررسی کنید را مشخص کنید. البته بعضی اساتید می­فرمایند در جدول مقایسه مزایا و معایب هر مقاله را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت بگویید متد پیشنهادی شما برتریش نسبت به آنها چیست.

 

 • روش تحقیق: در این گام متد پیشنهادی را به صورت خلاصه توضیح می­دهید. متد پیشنهادی در حقیقت همان فصل ۳، رساله می­باشد اما نباید به صورت مبسوط اینجا بیاورید. حتماً فلوچارت و شبه کد روش پیشنهادی را در این قسمت بگنجانید زیرا تفهیم موضوع را برای استاد راحت­تر می­کند.

 

 • گردآوری اطلاعات: در این قسمت بایستی بگویید که اطلاعات نوشته شده را با مطالعه مقالات معتبر و علمی کسب کردید.

 

 • متغیرهای مستقل و وابسته: (یا پارامترهای مورد ارزیابی)، با یک مثال توضیح می­دهیم مثلاٌ دو متغیر تعداد ماشین­های مجازی و تأخیر را داریم. در محور X تعداد ماشین­های مجازی را از ۱۰۰ به ۱۰۰۰ ، ۲۰۰ تا ۲۰۰ افزایش می­دهیم و می­خواهیم بفهمیم اگر تعداد ماشین­های مجازی بیشتر شود آیا تأخیر بیشتر است یا کمتر . در اینجا تعداد ماشین­های مجازی می شود متغیر مستقل و پارامتر تأخیر متغیر وابسته می­شود. در نهایت عنوان پارامتری که در محور x قرار می­گیرد متغیر مستقل و عنوانی که در محور y می­باشد متغیر وابسته است.

یکی از گام های مهم نوشتن پایان نامه: یک عنوان خوب و مناسب برای پایان نامه باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

۱-ببینید به چه چیزی علاقه دارید و دوست دارید رساله­ تان در چه حوزه­ای باشد.

۲-با مطالعه چندتا مقاله مربوط به همان سال ببینید در آن حوزه­ی انتخابی شما چه کارهایی انجام شده است.

۳-چند مقاله مروری در آن حوزه مطالعه کنید وگزارشی از آن تهیه کنید.

۴-هر موضوعی که انتخاب می­کنید باید در همان سال یا یکسال قبلش کار شده باشد. چرا که اگر موضوعی را انتخاب کنید که مثلاً یک مقاله در سال ۱۹۸۰ آن را کار کرده و دیگر کار نشده پس قطعاً یک مشکلی داشته که کسی سراغ آن نرفته است.

۵-استاد راهنمای خود را با توجه به تخصص­شان در حوزه کاری خود انتخاب کنید. البته می­توانید شما اول استاد راهنما انتخاب کنید و برمبنای کلمات کلیدی که ایشان می­دهند پیش بروید که آن موقع هم باید گزینه ۲و۳و۴ را انجام دهید.

۶-سنگ بزرگ نشانه نزدن است. توانایی و زمان خود و منابع کافی را باتوجه به موضوع­تان در نظر بگیرید. موضوعی انتخاب کنید که منابع کافی (مقاله، کتاب و اطلاعات موجود در سایت­های پژوهشی محققان) در مورد آن باشد.

جهت انتخاب یک عنوان خوب و مناسب برای پایان نامه تحصیلی خود می توانید از مشاوره آنلاین برای پایان نامه خود بهره ببرید سایت های پروژه با بیش از یک دهه تجربه در امر مشاوره و انجام پایان نامه در خدمت شما دانشجویان عزیز می باشد.  

ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه ارشد قاعدتاً یا ۵ فصلی یا ۶ فصلی می­باشد. اگر پایان نامه دانشگاه شما ۶ فصلی باشد ساختار آن مشابه زیر است:

فصل اول: کلیات تحقیق که شامل(بیان مسأله، فرضیات تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش تحقیق، اهمیت تحقیق، نوآوری تحقیق، پارامترهای مورد ارزیابی)

فصل دوم: ادبیات تحقیق که کلمات کلیدی که در عنوان و روش پیشنهادی می باشد به صورت مبسوط توضیح می­دهید.

فصل سوم: پیشینه تحقیق که مروری بر کارهای گذشتگان در آن زمینه کاری شما می­باشد.

فصل چهارم: متد و روش پیشنهادی شما

فصل پنجم: ارزیابی روش پیشنهادی (همان شبیه سازی پایان نامه یا سیمولینک بسته به موضوع و گرایش تحصیلی)

فصل ششم: نتیجه ­گیری و کارهای آتی که اصولاً ۲ یا ۳ صفحه بیشتر نیست.

 

 اگر پایان نامه یا رساله شما ۵ فصلی باشد ساختار نوشتن آن به شکل زیر می­باشد:

فصل اول: کلیات تحقیق که شامل(بیان مسأله، فرضیات تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش تحقیق، اهمیت تحقیق، نوآوری تحقیق، پارامترهای مورد ارزیابی)

فصل دوم: ادبیات تحقیق که کلمات کلیدی که در عنوان و روش پیشنهادی می باشد به صورت مبسوط توضیح می­دهید. در ادامه  پیشینه تحقیق را که مروری بر کارهای گذشتگان در آن زمینه کاری شما می­باشد را منسجم توضیح می­دهید.

فصل سوم: متد و روش پیشنهادی شما

فصل چهارم: ارزیابی روش پیشنهادی (همان شبیه سازی پایان نامه یا سیمولینک بسته به موضوع و گرایش تحصیلی)

فصل پنجم: نتیجه ­گیری و کارهای آتی که اصولاً ۲ یا ۳ صفحه بیشتر نیست.

جهت مشاوره و آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه های دانشگاهی در مقاطع ارشد و دکترا می توانید از بخش همکاری با ما با شماره تلفن درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

شکل ۱ گام های نوشتن پایان نامه

گام به گام نوشتن پایان نامه

به نظر شما یک عنوان مناسب برای پایان نامه چگونه باید باشد؟

در قسمت پرسش و پاسخ یک عنوان فرضی برای پروژه خود بنویسید

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

پرسش و پاسخ

مشاوره تلفنی رایگان
  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.